Kysnuté cesto.

Kysnuté cesto:mnohí sa ho boja-a vlastne nevieme prečo.Zdá sa,že ide o náročný druh cesta,no v skutočnosti to až také zložité nie je;tých pár vecí vie dodržať každý.Opíšem Vám teda moje skúsenosti-toto je recept,ktorý používam už dlho a osvedčil sa mi na všetky druhy sladkého pečiva:či už na buchty,kysnutý koláč na plech,dukátové buchtičky,záviny alebo koláče s ovocím sypané mrveničkou a podobne.

Keď som hľadala recept na dokonalé kysnuté cesto,pýtala som o radu moju tetu Garajku,ktorá to vie najlepšie-jej legendárne osie hniezda a kysnuté rožky pamätám od decka a nikto ich ešte neprekonal😍

Cesto robí po tých rokoch samozrejme od oka,ale niečo mi predsa len poradila🙏🏼.

Ak chcete mať extra vláčne cesto,pridajte doň trochu popučeného vareného zemiaku..alebo:ak Vám zvýši z nedeľného obeda trochu zemiakovej kaše,kľudne ju pridajte do cesta.Buchty budú pružné a vláčne🤩

Ďalej som sa dozvedela,že keď sa jej dostane bravčovej masti,odkladá si ju jedine do pečenia kysnutého cesta-maslo zvykne kysnuté cesto akoby na druhý deň “vysušiť”,toto bravčová masť nerobí.Lenže to už nechám na Vás-ja napríklad s maslom nemám zlé skúsenosti.A inak môžte použit trebárs slnečnicový olej.

Bez pridania tuku to ale nepôjde 🤷🏼‍♀️.

Suroviny do cesta by mali mať  izbovú teplotu a sypké prísady preosejte.Tie NIKDY nezabudnite preosiať,múka sa prevzdušní a cesto bude nadýchanejšie.
Čo sa týka množstva droždia,ja si plánujem pečenie vždy keď mám na to čas-pretože nerada pridávam veľa droždia,je ho tam potom cítiť .Na pol kg múky zvyknem dať len 10,12 g;maximálne 1/3 kocky droždia.Ak nezabudnem,cesto zamiesim večer,vtedy pridávam len maximálne 8 g na pol kila múky-to na nočné chladničkové kysnutie bohato stačí.

Čo sa postupu týka,najprv si odoberiem z množstva mlieka asi deci a jemne (na vlažno) ho prihrejem v kastróliku spolu s 1 čl cukru odobratou z množstva cukru.Nadrobím droždie a rozmiešam.Nechám ho vzísť.Zatiaľ si ostatné suché prísady preosejem do misy,pridám vajcia a maslo(prípadne iný tuk):ak ste ho zabudli vybrať z chladničky,roztopte ho v kastróliku a nechajte vychladnúť).

Pridám kvások+ostatné mlieko a všetko premiesim rukami na doske na hladké cesto,trvá to niekoľko minút.Keď sa už nelepí,vložte ho do misy,zakryte fóliou a nechajte pekne vykysnúť(aspoň dvakrát by malo nabrať na objeme).To pravdaže závisí od vonkajšej teploty-v lete pôjde cesto jak besné-občas si treba dokonca pomôcť chladničkou,v zime je to pomalšie.

Vykysnuté cesto ďalej spracujte na pomúčenej doske podľa chuti.Či už rozvaľkáte a nakrájate na plnené buchty,alebo rozvaľkané potriete zmesou mäkkého masla,cukru a škorice a zaviniete do roládky;tú nakrájate na osie hniezda-alebo prenesiete na plech,obložíte pripraveným ovocím a nahusto zasypete mrveničkou:každý podľa gusta😊

Na plech pod cesto používam radšej papier na pečenie,inak plech v buchtách hockedy “cítim”🤷🏼‍♀️.Ak robím buchty,každú jednu dookola potieram roztopeným maslom,aby sa mi nezlepili dokopy.Ak máte lekvár trochu redší,uložte si ho v plastovej miske do mrazničky aspoň na hodinu-lepšie sa Vám s ním bude manipulovať.Takisto aj keď je veľmi teplo,nechajte cesto v chlade nakysnúť:so studeným cestom sa narába jednoduchšie.

Vždy keď je už cesto naplnené,finálne ho nechám na plechu ešte dobre podkysnúť,minimálne 1/2 -1 hodinu podľa teploty a až tak vkladám do vyhriatej rúry.

Vyhrievam obvykle na 180 stupňov a pečiem približne 30 minút-kým nie je povrch zlatohnedý🤩.

 

 ULTIMATÍVNY TIP na všetky druhy sladkého kysnutého cesta☝🏼☝🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼👇🏼

Upečené buchty,dukátové buchty či záviny nestačí posypať práškovým cukrom-nech to hocako dobre vyzerá.Cesto Vám vyschne a bude sa Vám na druhý deň prášiť z “huby”.🥴

Vláčne výrobky docielite jedine sirupom,ktorý si uvaríte dopredu.Stačí počas pečenia:jednoducho cukor s vodou povaríte 10 minút a keď pečivo vytiahnete z rúry,bohato ho týmto sirupom potrite dookola.Sirup Vám buchty akoby “zablombuje” a vlhkosť ostane v nich🤩.

Potom už len pečivo nechajte vychladnúť buď na mriežke,alebo buchty “pouvoľnujte”,aby z nich vyšla para.Pozor na horúci lekvár v nich☝🏼🫣,ten vie mlsné jazyky prekvapiť😣.

Samozrejme,ak sypete mrveničkou,sirup Vám netreba😉

Mrveničku jednoducho premieste medzi prstami a odložte do použitia do chladničky.Môžete ju ozvláštniť napríklad škoricou,kardamómom či perníkovým korením-alebo orechami(sekanými,mletými).

Takže pečeniu zdar,dúfam že som nič nevynechala🙏🏼ak máte nejaké otázky,viete kde ma nájdete😘😘😘

PS:z 1/2 surovín tohto receptu Vám vyjde koláč alebo buchty na jeden plech.Množstvo mrveničky stačí na bohaté zasypanie celého plechu😉

 

 

Suroviny

1 kghladkej múky,alebo hladkej múky špeciál (Weizen 405,Weizen 550)
70 gcukru
4vajcia
200 gmasla,oleja či bravčovej masti
400 mlmlieka
kocka a menejčerstvého droždia
štipkasoli
Sirup:
120 gvody
80 gcukru
Mrvenička:
300 ghladkej alebo polohrubej múky
200 gcukru
1 balíčekvanilkového cukru
150 gmäkkého masla
štipkasoli

Podobné recepty